Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu

Warzywa i owoce na co dzień i od święta

Realizacja zadań tegorocznego etapu jesienno–zimowego programu ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM była naprawdę bardzo trudna i wymagała wiele wysiłku, ponieważ uczniowie klasy pierwszej nie potrafią jeszcze dobrze pisać, poprawnie łączyć liter ani płynnie czytać, ale dzięki pomocy rodziców udało nam się zrealizować wszystkie zadania;-)

Wszyscy pierwszoklasiści mają swoje ulubione owoce takie jak: jabłka, banany, truskawki i wiele innych. Wiedzą, że poszczególne owoce różnią się kolorem, smakiem, zapachem, jedne są słodsze drugie bardziej kwaśne czy gorzkie, część „rośnie” w Polsce, a część jest sprowadzana z „ciepłych krajów”.  Zadanie pierwsze „Warzywa i owoce na co dzień i od święta” polegało na przygotowaniu historyjki obrazkowej, reklamy, ciekawostki oraz przepisu o wybranym owocu lub warzywie. Wykonując te zadania uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię, a także przy wykonaniu reklamy dowiedzieli się jakie dokładnie wartości odżywcze mają dane warzywa i owoce, czyli np.

- borówka zawiera witaminy A, C, E oraz cynk, potas, magnez, błonnik;

- śliwka – witaminę C, E, potas, błonnik, żelazo, fosfor;

- truskawka – witaminę C, E, B, A oraz wapń i magnez;

- pietruszka – witaminę A, E, B, H, K;

- rzodkiewka – witaminy A, C, B oraz sód, żelazo, potas, wapń, fosfor;

- agrest – witaminy C, B1, B5, B6, oraz fosfor, żelazo, wapń, błonnik;

- porzeczka – witaminy, C, B, E, A i magnez, potas, fosfor, żelazo, kwas foliowy;

- burak – witaminy C, E, A, K, B, kwas foliowy, oraz żelazo, potas, fosfor, wapń;

- kapusta – witaminy A, C, E, K, B oraz potas i magnez

- pomidor – witaminę C, E i potas.

W dalszej kolejności pierwszoklasiści zapisywali ciekawostki o powyższych owocach/warzywach. Między innymi takie jak:

- Agrest jako dziki krzew występował w umiarkowanych strefach, w Azji i w północnej Afryce, a ludzkość oczarował dopiero pod koniec XVI wieku.

- Borówka amerykańska - Indianie korzystali z dobrodziejstw tych niebieskich owoców. Spożywali je nie tylko w stanie świeżym, ale również suszone i zmielone.

- Czarna porzeczka - pierwsze zmiany o niej pochodzą dopiero z XI wieku. W Polsce uprawę przemysłową zaczęto dopiero 50 lat temu.

- Rzodkiewka – pierwszym narodem, który zachwycił się jej smakiem byli Egipcjanie.

- Pietruszkę uprawia się od stuleci. Używali jej starożytni Grecy i Rzymianie, którzy pierwotnie znajdowali ją na wapiennych skałach, gdzie dziko rosła.

- Truskawka jest połączeniem dwóch rodzajów poziomek.

Uczniowie samodzielnie zapisali przepis na sałatkę owocową, jarzynową, wielowarzywną, surówkę lub koktajl oraz zaprojektowali strój do inscenizacji wiersza – Na straganie.

Wszystkie wyżej wymienione prace umieściliśmy w ENCYKLOPEDII WARZYW I OWOCÓW, do której chętne uczennice zaprojektowały stronę tytułową.

Pierwszoklasiści zostali zapoznani z wierszem Jana Brzechwy „Na straganie” a następnie przygotowali się do inscenizacji tego wiersza. Naszą inscenizację rozbudowaną już o inne treści i zagadki zaprezentowaliśmy rodzicom oraz innym uczniom szkoły także podczas realizacji 6 zadania.

Warzywa i owoce na co dzień i od święta

Utworzono dnia 01.02.2023, 11:14