Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu

Matematyka przez doświadczenia

Innowacja pedagogiczna z matematyki „Matematyka przez doświadczenia”

Tematyka innowacji dotyczyła sytuacji życia codziennego, w których przydatna jest wiedza matematyczna. Przygodę z matematyką rozpoczęliśmy od pracy na platformie LearningApps. Uczniowie zamieniali różne jednostki długości oraz masy. Na sali gimnastycznej mierzyli wielkości przedmiotów
oraz odległości. Szacowali wymiary np. za pomocą kroków a następnie korzystając z taśmy mierniczej sprawdzali swoje wyniki.
Kolejnym zadaniem, z którym zmierzyli się uczniowie było stworzenie gry dydaktycznej związanej z liczbami naturalnymi a dokładniej- cechy podzielności liczb.
Uczniowie chętnie rozwiązywali zadania z wykorzystaniem zegara oraz kalendarza. Część uczniów wykonała modele zegarów.
Następnym zadaniem był projekt związany z planowaniem dwudniowej wycieczki szkolnej. Wykorzystując fakt, że uczniowie naszej szkoły zdobyli dofinansowanie do wycieczki z przedsięwzięcia „Poznaj Polskę ” stworzyli plakat. Chętnie wyszukali zdjęcia, informacje oraz obliczali odległości wykorzystując wiadomości o skali. W celu sprawdzenia obliczeń korzystali z aplikacji Google Maps. Uczestnicy w trakcie wycieczki spotkali nierozerwalny związek matematyki ze zwiedzanymi obiektami.
Kupujemy rozsądnie, to kolejny punkt zaplanowany w innowacji. Uczniowie klasy VI przygotowali babeczki. Głównym celem było poznanie od czego zależą ceny produktów w sklepie, poznanie oferty sklepów, co kryją sklepowe promocje, co nam mówią sklepowe paragony, doskonalenie umiejętności przeliczania miar,  zbieranie i opracowywanie danych. Działania, jakie uczniowie podjęli przed wykonaniem to:

• Przygotowanie przepisu na babeczki (proporcje)
  • Wybranie sklepów, w których można kupić wszystkie potrzebne produkty
  • Sprawdzenie i porównanie cen wszystkich produktów (gazetki promocyjne)
  • Obliczenie kosztów wykonania w zależności od sklepu
  • Podsumowanie pracy (upieczenie babeczek)

Po przeprowadzonym cyklu zajęć innowacyjnych uczniowie śmielej podejmują próby stosowania wiedzy i umiejętności przynajmniej w niektórych sytuacjach życia codziennego, nie boją się złego rozwiązania. Z pewnością udział w zajęciach pomógł im dostrzec zależności matematyczne w innych dziedzinach nauki, pozwolił na dokonywanie właściwych wyborów nie sugerując się nadmierną reklamą, lecz własnym rozumem.

Prowadzący innowację : Edyta Kudyba – nauczyciel matematyki

Matematyka przez doświadczenia