Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu

Szkolny Dzień Profilaktyki pt. KOCHAJ ŻYCIE

Utworzono dnia 25.03.2024
W piątek 22 marca w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki pt. KOCHAJ ŻYCIE. Celem działań profilaktycznych w tym dniu było zachęcanie uczniów do dbania o zdrowie, własne i innych osób, uwrażliwianie na potrzeby drugiego człowieka, profilaktyka przemocy oraz profilaktyka uzależnień.
????????????????????????????????????????????????????
Wydarzenie zaczęło się od pysznego śniadania. Uczniowie wszystkich klas samodzielnie przygotowali kanapki z przyniesionych ze sobą produktów. Były one nie tylko zdrowe i smaczne, ale też pięknie ozdobione, często przybierały różne kształty, a własnoręcznie wykonane smakowały podwójnie. Nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem.
????‍♂️????‍♀️????
Następnie całej społeczności szkolnej zostało zaprezentowane przedstawienie pt. „Pokój”, które przybliżało problemy, z jakimi na co dzień mają do czynienia uczniowie, czyli trudności w nauce, kłótnie z koleżanką, prześladowanie ze strony kolegów, brak przyjaciół, zagrożenie jakie niosą np. energetyki. Przedstawienie pełniło rolę lustra, w którym niejednokrotnie uczniowie mogli obejrzeć siebie samych, raz jako tych dobrych, a czasami jako tych, którzy sprawiają przykrość innym. Aktorzy zaśpiewali także piosenkę pt. „Uraza” oraz zatańczyli do utworu Cleo i Dawida Kwiatkowskiego „ Z tobą wszystko mi gra.
????‍♂️????????????????‍♀️
Sport to nie tylko tężyzna fizyczna. Regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne, ułatwiają zasypianie, pomagają w walce ze stresem, zwiększają kondycję i pewność siebie, dlatego też w tym dniu nie zabrakło ruchu. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 1 – 3 z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli pod kierunkiem pana Stanisława Ważnego, a młodzież pod kierunkiem pani Mileny Lei. Zaś pani dietetyk Joanna Zazula przygotowała pogadanki pt. „Czym jest zdrowe odżywianie? i „Co lubi jeść mózg”?
Na koniec nie zabrakło rywalizacji przy quizie wiedzy o zdrowym stylu życia. Każdą klasę reprezentowało 2 uczniów????‍????‍????, którzy odpowiadani na 5 pytań. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą, czego dowodem mogły być kilkakrotne dogrywki. Ostatecznie wśród uczniów klas 0 – III, pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy II, drugie miejsce – klasy III, a trzecie miejsce klasy – 0.
Zaś wśród uczniów klas IV – VIII, pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy VII, drugie miejsce – klasy IV, trzecie miejsce – klasy VI. Wszyscy otrzymali upominki.
Także tego dnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt. „Jak dbam o zdrowie?” Uczniowie wykonali klasowe plakaty. W swoich pracach nie zapomnieli o ruchu na świeżym powietrzu, zdrowym odżywianiu, mądrych zakupach, rozważnym korzystaniu z Internetu, potrzebie snu i odpoczynku oraz właściwych relacjach z innymi. Czteroosobowe jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce otrzymał - plakat klasy III
II miejsce – klasy IV
III miejsce – oddział przedszkolny.
Wybór był bardzo trudny, wszystkie prace zostały wykonane bardzo starannie, dlatego też pozostałe zdobyły wyróżnienie. Każda z klas otrzymała dyplom i bon na zakupy w sklepie Pióro w Lubaczowie.
Szkolny Dzień Profilaktyki miał ukazać wartość przyjaźni, rodziny, zdrowych relacji z innymi, zwiększyć świadomość zasad zdrowego stylu życia, w tym racjonalnego i zbilansowanego odżywiania się i dbania o kondycję fizyczną. Może od teraz także chociaż części z nas będą częściej towarzyszyć te fragmenty piosenek:
„Po co mi te obrazy
Na co wczorajszy trud
Do złych wspomnień nie wracam
Nie wracam, nie wracam
Nie chcę żywić urazy
Niech ją wykończy głód”
„Z tobą wszystko mi gra
Z tobą lepszy ten świat….”
Dziękujemy Gmina Lubaczów za ufundowanie nagród w konkursie.

Szkolny Dzień Profilaktyki pt. KOCHAJ ŻYCIE

Utworzono dnia 25.03.2024, 10:25