Pod koniec lutego pierwszoklasiści przystąpili również do realizacji trzeciego zadania. Uczniowie doskonale wiedzieli, iż najzdrowszym "napojem " jest woda, jak również zdawali sobie sprawę, z tego że bez wody nie mogą się obejść ani ludzie, ani zwierzęta i rośliny.

Uczniowie wcześniej przeprowadzili doświadczenie w którym wskazali jaki wpływ na rozwój rośliny ma brak wody, światła słonecznego i gleby. Dzieci w 4 doniczkach posadziły  rzodkiewkę . W pierwszej nasionka miały odpowiednie warunki do wzrostu - glebę, wodę, światło, w drugiej nie były podlewane, w trzeciej były posiane na wacie, a czwarta doniczka była wstawiona do szafki, tak by ograniczyć roślinie dostęp światła.  Okazało się, że rośliny najlepsze warunki do rozwoju mają, gdy są odpowiednio podlewane, mają wystarczającą ilość światła i prawidłowe podłoże.  W innych warunkach słabiej rosną (z czasem wcale) lub zmieniają kolor.

Oprócz powyższego eksperymentu uczniowie wykonali dwa inne. W pierwszym sprawdzali czy każda woda nadaje się do picia. Na pierwszy rzut oka w 4 kubkach była czysta woda, po czym okazało się, że w jednym z nich jest woda słona, w drugim słodka, a trzecim kwaśna. Dzieci różnie reagowały na poszczególne smaki, ale wspólnie stwierdziły, że należy pić wodę tylko wiadomego pochodzenia.

Drugi eksperyment miał pokazać dzieciom w jaki sposób powstaje woda gazowana. Wdmuchiwali przez słomkę powietrze do wody i obserwowali jak powstają bąbelki. Bardzo podobało im się te doświadczenie. Tutaj dowiedzieli się także, że najzdrowsza jest jednak woda niegazowana.

W trakcie wykonywania tego zadania pierwszoklasiści chętnie naśladowali sposoby picia wody charakterystyczne dla różnych zwierząt oraz uzupełniali karty pracy dołączone do scenariuszy. Dowiedzieli się także jakie znaczenie ma woda w organizmie

© 2021 Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu   |   Interefekt.pl