W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Jaremkiewicz, realizują zadania projektu/konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

30 stycznia 2017 r. została przeprowadzona lekcja „Źródło życia i zdrowia – woda!”. Podczas zajęć została przekazana dzieciom wiedza na temat wpływu wody na świat ludzi, zwierząt i roślin oraz jej funkcji i znaczenia w organizmie ludzkim. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób organizm traci wodę i jak należy uzupełniać jej niedobory. Dzieci uświadomiły sobie, jak ważne jest picie wody oraz zrozumiały, że odpowiadają za właściwy lub niewłaściwy wybór tego co jedzą i piją.

Spotkanie rozpoczęło się zajęciami plastycznymi. Dzieci wykonały prace na temat „Magiczny strumień, czyli co się stanie, kiedy przez pustynię popłynie woda”. W dalszej kolejności usiadły przy „magicznym strumieniu”  i opowiedziały co przedstawiają ich rysunki. Wszyscy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat wpływu wody na rozwój przyrody i środowiska.

Po zajęciach plastycznych odbyła się pogadanka na temat roli i znaczenia wody w organizmie ludzkim. Uczniowie w między czasie otrzymali kontur człowieka, a następnie podzielili go na trzy części i zamalowali niebieską kredką dwie z nich, dowiadując się tym samym, ze 2/3 ciała ludzkiego zajmuje woda.

Następnym zadaniem uczniów było przeniesienie wody z jednego naczynia do drugiego za pomocą gąbki. Było to wprowadzenie do rozmowy na temat: Kiedy i w jakich sytuacjach organizm człowieka traci wodę?

Uczniowie zauważyli, że podczas przenoszenia wody, ubyło jej. Podobnie dzieje się w naszym organizmie, który wykonuje wiele różnych prac do których potrzebna jest woda. Dzieci trafnie wypowiedziały się na temat, kiedy i w jakich sytuacjach tracimy wodę, a także w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze ciało, żeby wody było w nim tyle, ile trzeba, oraz co powinniśmy pić, a czego unikać.

Następnie uczniowie przygotowali wody smakowe. Do pierwszego naczynia z wodą został dodany sok z cytryny, do drugiego sok z pomarańczy, do trzeciego dolany został naturalny sok z jabłek. Dzieci próbowały każdego napoju i dokonały oceny. Najbardziej smakowała woda pomarańczowa. Uczniowie dowiedzieli się, że tak przygotowany napój świetnie gasi pragnienie – jest dobrze przyswajalny przez organizm, dostarcza naturalnych witamin zawartych w owocach, nie obciąża organizmu niezdrowymi dodatkami typu: barwniki, dodatki smakowe, konserwanty i in. Nie zawiera dużych ilości cukru, który jest szkodliwy, np. psują się po nim zęby.

Po wykonaniu tego doświadczenia uczniowie podzieleni na grupy porównali skład napoju kolorowego i skład wody, na podstawie lektury etykiet znajdujących się na butelkach. Po wykonaniu tego zadania wyciągnęli wnioski, że napoje zawierają, oprócz wody, soku i cukru, różne barwniki, substancje zapachowe i smakowe, substancje konserwujące, substancje słodzące. Natomiast w wodzie znajdują się składniki mineralne (mikro- i makroelementy).

Podsumowując zajęcia wspólnie zostały wyciągnięte wnioski, że woda to najzdrowszy i najlepszy napój dla człowieka. Jest ona źródłem nie tylko życia, lecz także zdrowia. Gasi pragnienie i dostarcza składniki mineralne tj. magnez, wapń, sód, jod, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Wodę można wzbogacić naturalnymi witaminami, dodając do niej sok z cytryny, pomarańczy lub inny, który nam smakuje.

Jako pracę domową, uczniowie otrzymali kartę pracy „Źródło życia i zdrowia-woda” wraz z informacjami dla rodziców.