Podsumowanie akcji "Żonkile"

19 kwietnia w naszej szkole została zapoczątkowana akcja „Żonkile” zorganizowana przez Muzeum Żydów Polskich Polin, której celem było upamiętnienie heroizmu narodu żydowskiego i walki jaką podjął w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem w czasie powstania w getcie warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r.
O znaczeniu tego wydarzenia świadczy fakt, że był to największy zbrojny zryw Żydów
w okupowanej Europie i pierwsze powstanie miejskie. Aby przybliżyć uczniom historię powstania, zostały zorganizowane dla nich lekcje, na których poznali najważniejsze informacje związane z wydarzeniami jakie miały miejsce w getcie warszawskim
w okupowanej przez Niemców Warszawie.
Dzieci z klas 1-3 wysłuchały ciekawych opowiadań, których symbolika nawiązywała do tragicznych losów człowieka i jego godności
w obliczu czyhającego na każdym kroku niebezpieczeństwa.
Uczniowie z klas 4-6 obejrzeli film pt. „Będę pisać”, który opowiada losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny. Ich przyjaźń poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.
Dla uczniów z klas 7-8 został przygotowany film „Muranów - Dzielnica Północna.” Materiał opowiadał historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.
Podsumowaniem akcji „Żonkile” w naszej szkole były kwiaty żonkili, które uczniowie w dowód pamięci o heroizmie warszawskich Żydów wpięli w ubrania jako symbol ich poświęcenia i walki o wolność.

 


© 2021 Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu   |   Interefekt.pl