Harcerze zrzeszeni w 26 Drużynie Harcerskiej Wielopoziomowej

Nasza przygoda z harcerstwem rozpoczęła się w sierpniu 2010 r. podczas biwaku wędrownego, zorganizowanego przez Komendę Hufca ZHP w Lubaczowie w ramach projektu edukacyjnego „Niech żyją wakacje”. Młodzież zapoznała się z metodyką harcerską i spędziła ciekawie czas. Biwak stał się inspiracją do założenia drużyny harcerskiej w Załużu. Od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Dziś możemy być dumni z tego, że udało się nam zaistnieć wśród wielu innych drużyn działających przy Hufcu ZHP w Lubaczowie. Coraz częściej jesteśmy zauważani w środowisku lokalnym. Obecnie jesteśmy drużyną prężną i aktywną.

Harcerze biorą udział w realizacji zadań nakreślonych przez Komendę Hufca, realizują również własne zamierzenia. Włączamy się w różne przedsięwzięcia, akcje, konkursy. Aktywnie uczestniczymy w uroczystościach obchodów 11 listopada, rocznicach pacyfikacji wsi Załuże – Czarne, Podłęża i Dachnowa. W naszej drużynie żywe są tradycje religijne: przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, straż przy Bożym Grobie. Staramy się współpracować ze środowiskiem lokalnym, przygotowując np. występy artystyczne, jasełka czy uczestnicząc w Spotkaniach Załuskich

Istotą pracy harcerskiej jest kształtowanie charakteru poprzez zabawę, turystykę, kontakt z przyrodą. Dlatego też harcerze chętnie uczestniczą w rajdach, biwakach i obozach organizowanych przez KH ZHP Lubaczów, w czasie których nabywają nowych umiejętności.