Dzień przed wykonaniem tego zadania uczniowie otrzymali zadanie domowe – przeczytanie otrzymanego fragmentu książki „Kubuś Puchatek”, w którym Puchatek został poczęstowany miodem i zjadł go tyle, że trudno było mu opuścić dom przyjaciela.  

Kolejnego dnia dzieci chętnie opowiedziały „wstydliwą” przygodę Kubusia, zapoznali się w skrócie z prezentacją „Różne oblicza cukru” umieszczoną na stronie programu. Teraz na podstawie zdobytej wiedzy i własnych doświadczeń uczniowie odpowiedzieli  na pytanie: Jakie są konsekwencje nadmiernego spożywania złego cukru? W wyniku „burzy mózgów” padły następujące odpowiedzi: cukier powoduje: próchnicę, otyłość, różne choroby, ból brzucha; jest przyczyną złych wyników w nauce i sporcie oraz złego samopoczucia.

Aby usystematyzować wiedzę dzieci, zostali oni zapoznani z informacjami umieszczonymi w scenariuszu zajęć. Tutaj wspomnieliśmy m. in. o jednej ze szkół w Niemczech, w której za zgodą rodziców przeprowadzono eksperyment – ze sklepiku szkolnego i innych sklepów we wsi wycofano słodycze. Po pięciu latach okazało się, że małe dzieci nie mają w ogóle próchnicy, a u starszych dzieci bardzo się zmniejszyła.

Teraz drugoklasiści musieli odpowiedzieć na pytanie: Czym zastąpić słodycze? Padały różne odpowiedzi, a wśród nich – owocami, warzywami, suszonymi owocami, różnymi orzechami. Zwróciliśmy też uwagę na to, iż najzdrowszym napojem jest woda.

Następnie uzupełniali karty pracy dołączone do scenariusza – Cukier? Nie dziękuję!, gdzie narysowali produkty, których nie powinien jeść Kubuś Puchatek oraz produkty, które mogą zastąpić nam słodycze.

Na zakończenie trzeciego zadania nauczyli się tańczyć do piosenki umieszczonej na YouTube – „Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami”. Zabawa ta przyniosła im wiele radości, bo bawili się razem ze swoimi ulubieńcami!

© 2021 Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu   |   Interefekt.pl