Obchody 79. rocznicy mordu na mieszkańcach Załuże-Czarne,Podłęże, Dachnowa

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

Ta szlachetna idea przyświecała tegorocznym obchodom ku czci zamordowanych przez niemiecki Wehrmacht w czasie drugiej wojny światowej mieszkańcom Załuża – Czarne, Podłęża i Dachnowa, którzy tragicznego dnia 22 czerwca 1941 roku ponieśli śmierć z rąk niemieckiego okupanta.

Z tej okazji w niedzielę 21 czerwca w 79. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń przy krzyżu upamiętniającym ofiary minionej wojny w przysiółku Czarne, zebrali się przedstawiciele władz samorządowych miasta i gminy Lubaczów, harcerze, kombatanci, Pani dyrektor i nauczyciele naszej szkoły, przedstawiciele rodzin pomordowanych oraz mieszkańcy wsi. Swoją obecnością zaszczyciła nas również posłanka na Sejm RP Pani Teresa Pamuła, która wraz z delegacją złożyła kwiaty przy krzyżu-pomniku na Czarnych. Oprawę wojskową stanowiła grupa strzelców z miejscowej jednostki 2033 z Lubaczowa pełniąc wartę honorową podczas obchodów.

Modlitwę za zmarłych poprowadził ksiądz Tadeusz Maciejko – proboszcz parafii w Załużu.  W dalszej części uroczystości wszyscy zebrani udali się na cmentarz parafialny w Załużu, by tam oddać hołd ofiarom pacyfikacji wsi, gdzie poszczególne delegacje zapaliły znicze przy zbiorowej mogile pomordowanych. Ostatnią częścią tegorocznych obchodów była msza święta w kościele parafialnym, którą w intencji ofiar odprawił Ojciec Jan Szpyt  pochodzący z Załuża duchowny Zakonu Redemptorystów z Przemyśla. Po mszy świetej zostały żlozone kwiaty przed tablicą pamiatkową.


© 2020 Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu   |   Interefekt.pl