Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dzień 1 marca to bardzo wymowna data w historii naszego kraju. Oto bowiem od 2011 roku, został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego i obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Właśnie tego dnia w 1951 w kazamatach mokotowskiego więzienia strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość„ z prezesem Łukaszem Cieplińskim ps.„Pług”. Aby przypomnieć  o  niezwykłym heroizmie i poświęceniu Żołnierzy Niezłomnych w walce z sowieckim okupantem i jego poplecznikami spod znaku UB, KBW,MO, ORMO i innych, którzy tworzyli struktury komunistycznego aparatu terroru – w naszej szkole odbyła się prelekcja, którą poprowadził nauczyciel z naszej szkoły pan Łukasz Łuczak. W jasny i poruszający sposób przedstawił niezwykłe życiorysy tych obywateli najpiękniejszego polskiego pokolenia – pokolenia II Rzeczypospolitej, dla którego tridum: Bóg, Honor, Ojczyzna to nie były puste słowa, ale wartości, za które byli gotowi i oddali swe życie.


© 2020 Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu   |   Interefekt.pl